Spotkanie historyczno-patriotyczne „Stanisław Górecki – zapomniany bohater z Rębowa i Wyszogrodu” - Urząd Gminy i Miasta Wyszogród

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jesteś tutaj:

W dniu 11 marca 2019 r. o godz. 14.00 w Rębowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie historyczno-patriotyczne pod tytułem „Stanisław Górecki – zapomniany bohater z Rębowa i Wyszogrodu”, przygotowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszogrodzie Filia w Rębowie.

            Pan Stanisław Górecki urodził się w 7 listopada 1912 r. w Rębowie. Szkołę podstawową ukończył 28 listopada 1928 r. w Wyszogrodzie. Następnie naukę kontynuował w 3-letniej Szkole Rzemieślniczo-Przemysłowej Polskiej Macierzy Szkolnej w Ostrołęce. Pierwszą pracę otrzymał 6 czerwca 1932 r. w Polskich Zakładach Skody w Warszawie. W czasie od 5 marca 1934 r. do dnia 11 września 1935 r. pan Stanisław pełnił obowiązkową służbę wojskową. Po zakończeniu służby wojskowej otrzymał pracę w Państwowych Zakładach Lotniczych, Wytwórni Silników Lotniczych Okęcie w charakterze laboranta wytrzymałości materiałów. W dniu 10 września 1940 r. został przyjęty i zaprzysiężony do Polskiej Organizacji Zbrojnej pod pseudonimem „Andrzej”, otrzymując funkcję dowódcy plutonu w I Kompanii. W dniu 19 września 1943 roku został aresztowany przez gestapowców w swoim rodzinnym domu. Podczas przesłuchań we więzieniu w Płocku, był wielokrotnie bity i torturowany. Po przeprowadzonym śledztwie w grudniu 1943 r. został uznany winnym i skazany do obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Tam został przydzielony do pracy w fabryce budowy samolotów Heinkla Heinklelwerke. Mimo trudów związanych z pobytem w obozie, udało mu się przeżyć. Do domu rodzinnego w Rębowie wrócił 19 czerwca 1945 r., a swoje wspomnienia związane z aresztowaniem i pobytem w obozie koncentracyjnym spisał.

            Wybrane fragmenty wspomnień Pana Stanisława Góreckiego zostały odczytane przez Panią Małgorzatę Madany, Panią Małgorzatę Majewską oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Rębowie. Wstrząsające wspomnienia wywołały ogromne wzruszenie na twarzach licznie zgromadzonych słuchaczy. O oprawę muzyczną spotkania zadbała Orkiestra Dęta OSP Rębowo pod wodzą Kapelmistrza Pana Jerzego Jakowskiego. Orkiestra zaprezentowała utwory patriotyczne, które podkreśliły podniosły charakter uroczystości. Podczas spotkania zgromadzeni mogli podziwiać wystawę dotyczącą życia Pana Stanisława Góreckiego, przygotowaną dzięki materiałom przekazanym przez jego córkę – Elżbietę Szymańską.

            Na koniec, Pani Małgorzata Madany podziękowała przybyłym gościom i mieszkańcom oraz poinformowała, że pełen tekst ze wspomnieniami Pana Stanisława Góreckiego będzie dostępny dla zainteresowanych w Bibliotece w Rębowie.  

 

 

zdj 1 10.03.19

 

2 10.03.19

 

3 10.03.19

 

4 10.03.19

 

 

 

Zapisz się do naszego newslettera