Inauguracja Muzeum Wisły Środkowej jako Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku - Urząd Gminy i Miasta Wyszogród

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jesteś tutaj:

26 stycznia 2018 r. odbyła się uroczysta inauguracja Muzeum Wisły w Wyszogrodzie jako Oddział  Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

W przekazaniu Muzeum  uczestniczyli zaproszeni goście m.in. Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mariusz Bieniek- Starosta Płocki, Tomasz Kominek- Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku, Mariusz Olbromski- Dyrektor Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, Agnieszka Kuźmińska- Zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim. 

W dniu 27 grudnia 2017r. została podpisana umowa o włączenie Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej do Muzeum Mazowieckiego w Płocku  przez Wicemarszałka Janinę Ewę Orzełowską, Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Rafała Rajkowskiego, Burmistrza Gminy i Miasta Wyszogród Jana Boszko, Dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonarda Sobieraj oraz Dyrektora Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej Zdzisława Leszczyńskiego.

Połączenie Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej z Muzeum Mazowieckim w Płocku daje szanse na dalszy rozwój Muzeum, zapewni fachową opiekę nad zbiorami oraz spowoduje podniesienie  rangi placówki. Muzeum będzie współprowadzone przez samorząd województwa mazowieckiego oraz  Gminę i Miasto Wyszogród.

W Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej podziwiać można eksponaty, które wiążą się z historią żeglugi i działalności człowieka na Wiśle Środkowej, a także z dawną Ziemią Wyszogrodzką –  modele jednostek pływających, dawną broń i inne militaria związane z wojskowymi działaniami na terenie dawnej Ziemi Wyszogrodzkiej, dokumenty, makiety, mapy, czy narzędzia polowe. Dwie z sal ekspozycyjnych są poświęcone mieszkańcom Ziemi Wyszogrodzkiej i ich codziennym zajęciom. Prezentowane są tu dawne zajęcia związane z rzeką – wikliniarstwo, rybołówstwo, rybactwo a także powidlarstwo.

W części, która poświęcona została Wiśle, zgromadzone zostały eksponaty, które pokazują historię żeglugi na największej z polskich rzek. Ekomuzeum prezentuje pozostałości wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego średniowiecznego zamku (mury wraz z podwórcem pokrytym oryginalnym średniowiecznym brukiem) oraz część niemieckiej fortyfikacji obronnej z czasu drugiej wojny światowej.

Muzeum zajmuje się również działalnością edukacyjną, organizując zajęcia, w których udział biorą dzieci i młodzież ze szkół wszystkich typów.

 

 

P1270742 P1270720  P1270723P1270726 P1270727 P1270731 P1270732 P1270755 P1270735 P1270761

 

 

 

Zapisz się do naszego newslettera