FORMULARZE
do pobrania KONSULTACJE
społeczne Dostępność
Plus Szkoła Podstawowa
w Rębowie Szkoła Podstawowa
im. F. Chopina w Kobylnikach Szkoła Podstawowa im. K. K.
Baczyńskiego w Wyszogrodzie Przedszkole Samorządowe
w Wyszogrodzie Zespół Szkół im. Jana
Śniadeckiego w Wyszogrodzie Miejsko-Gminna Hala
Widowiskowo-Sportowa
w Wyszogrodzie Centrum Kultury Wisła Miejska i Gminna Biblioteka
Publiczna Zarząd Miejsko-Gminny OSP Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza w Wyszogrodzie Miejsko - Gminny
Ośrodek Pomocy Społecznej
XXVII Sesja Rady Gminy i Miasta Wyszogród
Urząd Gminy i Miasta Wyszogród podaje do publicznej wiadomości informację na temat szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin tzw. chemizacyjnego. Szkolenie odbędzie się 17 marca 2021r. o godz. 09:00 w sali konferencyjnej przy Hali Sportowej w Wyszogrodzie. Zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniu.
Szanowni Państwo,
poniżej publikujemy apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Wetyrynarii do hodowców drobiu. Zachęcamy również do zapoznania się z opracowaniem: aktualna sytuacja oraz ocena ryzyka dla drobiu i zdrowia człowieka związana z wystepowaniem w Europie wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5Nx.
Zgłoszenia przyjmowane będą od sołtysów danej Gminy, przy czym dla jednego Sołectwa można złożyć w naborze Grantowym GRUNT TO MIEĆ GRUNT tylko jedno zgłoszenie .
Cele projektu:
- dofinansowanie funduszu sołeckiego w rozwój nowoczesnych metod powiększania gospodarstw rolnych
- zwiększenie ekonomiki gospodarstw rolnych poprzez wzrost ich powierzchni
Termin naboru od 15-01-2021 do 15-03-2021
Grant przyznaje się każdemu zakwalifikowanemu do konkursu Sołectwu bez stosowania kryteriów punktacji. Odstępuje się od obowiązku rozliczenia przyznanego grantu oraz sposobu jego rozdysponowania. Dokumentacja zgłoszenia do Programu dostępna na stronie Organizatora:
https://agroprzetargi.pl/ zakładka GRANT SOŁECKI lub na profilu https://www.facebook.com/agroprzetargi/
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku informuje, że w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. 2017 poz.722 ) w § 1 ust 1 pkt. 2 b nakazano:
– zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.
Zgłoszenia według załączonego wzoru należy kierować na adres: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Płocku, ul. Piękna 6, 09-402 Płock, fax 24-268-93-93 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku z dnia 26.11.2020r.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku przekazuje, iż w dniu 24 listopada 2020r. na podstawie badań w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach potwierdzono wysoce zjadliwa grypę ptaków podtypu H5N8 na fermie niosek w powiecie wolsztyńskim, woj. wielkopolskie, około 250 km od granic naszego powiatu.
Wirus grypy ptaków cechuje się dużą odpornością na działanie czynników środowiska zewnętrznego, długo przeżywa w niskich temperaturach – w temperaturze +4°C w zbiornikach wodnych ponad 2 miesiące, w zamrożeniu wiele miesięcy, a nawet lat. Tak więc zbiorniki wodne, łąki i pola, na których przebywały dzikie ptaki, mogą być w miesiącach jesienno-zimowych długotrwałym źródłem zakażenia dla drobiu. Wirus bardzo szybko i łatwo rozprzestrzenia się w środowisku. Istotne jest aby w okresie wysokiego ryzyka utrzymywać ptaki w zamknięciu, ewentualnie na ogrodzonych i ściśle kontrolowanych wybiegach, zabezpieczyć baloty słomy szczelnym przykryciem lub dezynfekować je z zewnątrz przed użyciem. Wirus zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla człowieka. Drób i jaja właściwie upieczone, usmażone lub ugotowane są w pełni bezpieczne -wirus wrażliwy jest na wysoką temperaturę i pod działaniem 70°C ginie prawie natychmiast. Powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne, mydło i detergenty bardzo skutecznie eliminują zagrożenie.
W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku przypomina że, na obszarze całego kraju obowiązują przepisy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U.2017 poz.722 ); na mocy których zakazuje się:
1. pojenia drobiu oraz ptaków^ utrzymywanych przez człowieka w^odą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
2. wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;
Ponadto na mocy w/w rozporządzenia nakazuje się;
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku apeluje do wszystkich o ścisłe przestrzeganie wyżej wymienionych obowiązków, które maja na celu wyeliminowanie możliwości przeniknięcia wirusa ptasiej grypy z ptactwa dzikiego na drób utrzymywany w gospodarstwach w tzw. chowie przyzagrodowym.
Jednocześnie informuje, że osoby łamiące zakazy i nakazy nie otrzymają wypłaty odszkodowań za utracony drób, w przypadku konieczności likwidacji powstałych w ich gospodarstwach ognisk ptasiej grypy.