Od 2016 roku Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Rozwoju”, w którego skład wchodzą gminy: Bodzanów, Bulkowo, Mała Wieś, Radzanowo i Wyszogród z terenu powiatu płockiego oraz Brochów i Młodzieszyn z terenu powiatu sochaczewskiego, realizuje Strategię rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) na lata 2016 – 2022, wspierając działalność w zakresie zrównoważonego rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i samorządów. Głównym źródłem pochodzenia środków finansowych jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2016 – 2022.
Do 2024 roku Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Rozwoju” rozdysponowało kwotę 8 650 000,00 zł. Z pieniędzy tych skorzystali przede wszystkim przedsiębiorcy, samorządy, parafie oraz organizacje pozarządowe, w tym OSP i Stowarzyszenia.
Sfinansowano inicjatywy, przedsięwzięcia i inwestycje działań takich, jak:
1. Aktywizacji, integracji i wzmacniania wykorzystania kapitału społecznego subregionu poprzez pobudzanie oddolnych inicjatyw mieszkańców na rzecz rozwiązywania problemów społecznych oraz integracji społeczności lokalnej, integracji mieszkańców obszaru poprzez wzmocnienie więzi społecznych w oparciu o lokalne dziedzictwo i tradycje oraz wsparcia rozwoju społeczno – gospodarczego poprzez rozwój i promocję produktów i usług lokalnych, w tym:
- Działania aktywizacyjne, w tym przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym podnoszącym kompetencje mieszkańców i zapobiegających wykluczeniom,
- Działania o charakterze integracyjnym (warsztaty, festyny, pokazy, wydarzenia kulturalne i sportowe) w oparciu o miejscowe tradycje i dziedzictwo lokalne, z udziałem seniorów, młodzieży, osób i grup defaworyzowanych,
- Turystyczna, przyrodnicza i kulturowa promocja obszaru LSR, w tym opracowanie i publikacja wydawnictw promujących lokalne dziedzictwo, produkty i usługi,
- Innowacyjne inicjatywy informacyjno-promocyjne w obszarze środowiska naturalnego, przyrody, ekologii, skutków zmian klimatycznych, odnawialnych źródeł energii.
2. Rozwoju przedsiębiorczości i podejmowania działalności gospodarczej na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy odpowiadających specyfice lokalnej gospodarki oraz aktywizacji zawodowej mieszkańców i rozwój przedsiębiorczości, w tym:
- Premie na założenie działalności gospodarczej,
- Realizacja inwestycji w istniejących firmach na rzecz stworzenia nowych miejsc pracy.
3. poprawę jakości życia mieszkańców i warunków funkcjonowania podmiotów gospodarczych poprzez zachowanie lokalnego dziedzictwa oraz poprawę stanu infrastruktury publicznej, turystycznej i społecznej, w tym:
- Odnowa obiektów mających wartość kulturową, historyczną dla obszaru,
- Tworzenie, rozwijanie i doposażenie miejsc / obiektów mających na celu upowszechnianie i ochronę lokalnego dziedzictwa obszaru,
- Tworzenie, modernizacja, remont lub przebudowa ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej
i rekreacyjnej, - Budowa lub przebudowa publicznych dróg gminnych lub powiatowych.
W roku 2023 Stowarzyszenie LGD „Razem dla Rozwoju” zrealizowało dwa projekty współpracy współfinansowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Krajowy projekt współpracy pn. „ Mazowsze Płockie świetne na weekend", zrealizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem LGD „Aktywni Razem” z Gąbina, to duża kampania wizerunkowa Powiatu Płockiego, w której zaprezentowaliśmy obszar zachodniego Mazowsza jako regionu eko-pozytywnego, zaskakującego i zachwycającego naturalnym środowiskiem, w zrównoważony sposób rozwijającego turystykę, wdrażającego prośrodowiskowe technologie w gospodarce czy energetyce i stawiającego na swój największy atut jakim jest rolnictwo, sadownictwo, pszczelarstwo, w tym bardzo dynamiczny sektor produkcji zdrowej ekologicznej żywności.
Wśród kampanii wizerunkowych regionu znalazły się:
1) kampania telewizyjna „ Mazowsze Płockie świetne na weekend" (5-minutowe spoty promocyjne)
- „Mazowsze Płockie – wyłącz napięcie, włącz zasilanie” /oferta turystyczna regionu;
- „Mazowsze Płockie – chwilo trwaj!” /walory kulturowe regionu/;
- „Mazowsze Płockie – Smakuj życie!” /turystyka kulinarna/;
- „Mazowsze Płockie – na chwilę lub na dłużej” /promocja regionu jako miejsca do życia/.
2) przewodnik turystyczny wraz z mapą zawierający treści dotyczące powiatu płockiego, który położony jest w samym sercu historycznego Mazowsza z przecinającą go wstęgą Wisły.
„Z Mazowsza Płockiego na Wileńszczyznę” to międzynarodowy projekt współpracy stworzony przez lokalną grupę działania: LGD Razem dla Rozwoju oraz Litewską LGD. Realizacja projektu miała na celu stworzenie dogodnych warunków dla nawiązania współpracy pomiędzy polskimi i litewskimi firmami, tak aby z czasem przyniosło to wymierne korzyści i efekty dla obydwu krajów. Proces integracji międzynarodowej skutkował wymianą handlową i poprawą jakości życia na terenach wiejskich. Wyjazdy studyjne oraz przyjęcie delegacji litewskiej LGD służyły nawiązaniu nowych kontaktów biznesowych i kulturowych, które przyczyniły się do wymiany informacji i doświadczeń w zakresie przedsiębiorczości, turystyki edukacji i kultury oraz podjęcia rozmów dotyczących wzajemnej współpracy, między przedsiębiorcami
i organizacjami pozarządowymi z Polski i Litwy .
Współpraca LGD „Razem dla Rozwoju” z Wyszogrodu i Vilniaus Rajono Vietos Veiklos Grupe
z Wilna odbyła się na wielu płaszczyznach:
- Współpracy gospodarczej
- Współpracy kulturowej
- Edukacji i nauki
- Promowania idei rozwoju społecznego.
Celami współpracy było:
- Kształtowanie wzajemnych stosunków międzynarodowych
- Inspirowanie do wspólnych działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się różnych grup społecznych i zawodowych
- Odkrywanie wspólnych korzeni (zarówno w ujęciu wspólnej historii, jak i rodzinnym)
- Niwelowanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii i współczesnych relacji
- Stworzenie ram organizacyjno-prawnych dla skuteczniejszego wspierania współpracy we wszystkich ww. płaszczyznach
- Edukacja międzykulturowa – wzajemne poznanie obyczajów i tradycji
- Wymiana doświadczeń pomiędzy samorządowcami, działaczami organizacji pozarządowych
i biznesem.
W ramach promocji regionu na arenie międzynarodowej wyprodukowano film, który swoim zakresem objął zarówno promocję walorów turystycznych, kulturowych, ale również gospodarczych i potencjału inwestycyjnego oraz zaprojektowano i wdrożono interaktywną platformę internetową wraz z aplikacją mobilną oraz wykupem domeny na 5 lat (w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim).
Szczegółowe informacje na temat zrealizowanych projektów znajdują się na stronie www.razem-dla-rozwoju.pl
Zarząd oraz Rada Programowa Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Razem dla Rozwoju” dziękuje wszystkim Beneficjentom za odwagę podjęcia się trudu pozyskania zewnętrznych środków wsparcia, wdrożenia ich i rozliczenia.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,, Razem dla Rozwoju’’ działa nieprzerwalnie
od 2006 roku. Obecnie w skład wchodzą gminy: Bodzanów, Bulkowo, Bielsk, Drobin, Mała Wieś, Radzanowo, Słupno i Wyszogród z terenu powiatu płockiego oraz Brochów
i Młodzieszyn z terenu powiatu sochaczewskiego.
29 grudnia 2023 roku Stowarzyszenie LGD „Razem dla Rozwoju” podpisało Umowę
o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) na lata 2023-2027, wspierając działalność w zakresie zrównoważonego rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i samorządów. Finansowanie pochodzi w ramach programu Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Budżet jakim dysponuje LGD,
to kwota 9.850.000,00 zł.
Przedsięwzięcia realizowane w ramach wdrażania LSR ,,Razem dla Rozwoju’’ zostały podzielone na 3 cele.
W ramach celu I - ,, Aktywizacja gospodarcza i społeczna mieszkańców’’ realizowane będą następujące działania:
- Premia na rozpoczęcie działalności;
- Realizacja inwestycji w istniejących firmach;
- Opracowanie koncepcji SMART VILLAGE;
- Szkoleniowe, edukacyjne i warsztatowe;
- Przedsięwzięcia integracyjne i włączające;
- Współpraca z partnerem krajowym.
W ramach celu II – ,, Poprawa jakości życia mieszkańców poprzez rozwój infrastruktury społecznej, turystycznej i rekreacyjnej’’ realizowane będą następujące działania:
- Modernizacja i wyposażenie infrastruktury społecznej (m.in. remizy OSP, domy ludowe, świetlice, boiska, mała architektura);
- Poprawa dostępności obiektów publicznych dla osób z niepełnosprawnościami
i udostępnianie e-usług; - Zachowanie dziedzictwa kulturowego obszaru poprzez poprawę stanu zachowania zabytków;
- Stworzenie spójnej dla obszaru oferty turystycznej;
- Działania w obszarze infrastruktury kultury, zachowania zabytków, infrastruktury turystyki i czasu wolnego (wykorzystanie lokalnych potencjałów).
W ramach celu III - ,, Rozwój innowacyjnego potencjału i świadomości ekologicznej mieszkańców’’ realizowane będą następujące działania:
- Premia na rozpoczęcie działalności;
- Realizacja inwestycji w istniejących firmach;
- Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań i/lub montaż OZE w infrastrukturze publicznej;
- Kampania edukacyjno – szkoleniowa.
W pierwszym kwartale 2025 roku organizowane będą spotkania informacyjne dotyczące założeń realizacji Strategii oraz planowanych naborów, o czym będziemy informować
na stronach internetowych urzędów gmin członkowskich oraz na stronie www.razem-dla-rozwju.pl.
Zarząd Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Rozwoju już teraz serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach.