11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości - Urząd Gminy i Miasta Wyszogród

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jesteś tutaj:

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji dedykujemy Państwu piękny wiersz „Hymn Polaków na obczyźnie” Jana Lechonia.

https://www.youtube.com/watch?v=9P2_MTbkARs

Symbolicznie wspominamy ojców naszej niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, którzy walczyli o Niepodległą w bitwach na froncie oraz w dyplomacji na arenie międzynarodowej. Dzięki temu sprawa polska stała się istotna w Europie i na świecie, a odrodzona Polska stała się faktem. Z wdzięcznością wspominamy tych wszystkich polskich patriotów, którzy w różny sposób i w różnych miejscach przysłużyli się do przetrwania polskości oraz przyczynili się do odzyskania pełnej niepodległości Polski.

W ów listopadowy dzień często używamy pojęcia „patriotyzm”. Patriotyzm to miłość do naszej Ojczyzny. Patriotyzm to również uczciwa praca, troska o dobro wspólne, odpowiedzialność za siebie i innych.

Ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa oraz przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego w dobie covid-19, obchody Święta Niepodległości w Wyszogrodzie będą miały charakter symboliczny. Rozpoczniemy je o godz. 11:00 Mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy, która będzie transmitowana na parafialnym facebooku. Po Mszy św. zapalimy znicze na cmentarzu na Grobie Nieznanego Żołnierza w Wyszogrodzie i w Ciućkowie oraz na nagrobkach: ułana Jana Mąkowskiego i Franciszka Chyczewskiego – pierwszego burmistrza Wyszogrodu.

W ramach rodzinnego spaceru proponujemy Harcerskie popołudnie 11 listopada – twórczy spacer.

Zasady:

  1. Pobierzcie na telefon lub przerysujcie poniższą grafikę i zadania.
  2. Wyjdźcie przed dom i wykonujcie instrukcje – na każdym skrzyżowaniu, do którego dojdziecie, skręcajcie we wskazanym kierunku.
  3. Jeśli na danym skrzyżowaniu macie wykonać zadanie, zróbcie je najpierw.
  4. Jeśli trafiliście w miejsce niebezpieczne lub wskazana droga prowadzi w miejsce niebezpieczne, idźcie do innego skrzyżowania. Pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie, trzymajcie odstęp, załóżcie maseczkę, stosujcie się do zaleceń. #bądźcie_bezpieczni
  5. Jeśli na skrzyżowaniu nie ma drogi we wskazanym kierunku - idźcie w lewo.
  6. Realizację zadania dokumentujcie telefonem, a zdjęcia wysyłajcie na naszego facebooka
  7. Na grę możecie wybrać się w godzinach 11 – 16 sami wybierz dogodną dla Was porę. Możesz iść całą rodziną. Pamiętajcie koniecznie idźcie w towarzystwie rodziców lub pełnoletnich opiekunów. Najciekawsze nadesłane prace zostaną nagrodzone drobnym upominkiem.

Zadania:

       1. Zróbcie zdjęcie pierwszej napotkanej na drodze biało-czerwonej flagi.

       2. Zatrzymajcie się. Poszukajcie w Internecie informacji na temat najbliższej znajdującego się od Was pomnika.

       3. Co jest na północ? Zróbcie zdjęcie.

       4. Ułóżcie z liści lub innych dostępnych materiałów datę dzisiejszego święta. Wykonajcie zdjęcie.

       5. Jesteście na mecie! Pokażcie nam, gdzie jest to miejsce i wróćcie bezpiecznie do domu.

11 listopada

 

124048404 735953497130333 3161732069780843558 n 1

Zapisz się do naszego newslettera