Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Kobylnikach - Urząd Gminy i Miasta Wyszogród

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jesteś tutaj:

W Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Kobylnikach realizowany jest projekt edukacyjny pt. „Bezpieczny Internet”, którego celem jest uświadomienie uczniom, rodzicom i nauczycielom negatywnych społecznych, etycznych i prawnych konsekwencji rozwoju technologii informacyjnej, kształtowanie świadomego i mądrego użytkownika mediów, zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu do Internetu, motywowanie do dbania  o cudze i własne bezpieczeństwo w Internecie, stosowanie zabezpieczeń oraz ograniczanie dostępu do niewłaściwych stron internetowych.

Jednym z wielu zaplanowanych działań w związku z realizacją projektu było zorganizowanie wyjątkowego dnia w Szkole Podstawowej w Kobylnikach, który został poświęcony na to, by przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci  i o tym, jak ważna jest kultura i szacunek w wirtualnym świecie.

To Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

W tym roku DBI obchodzony był 6 lutego pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” i w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Kobylnikach również. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie.

W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie obejrzeli reportaż o cyberprzemocy oraz cykl kreskówek edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu w Internecie. Celem tych zajęć była prezentacja efektywnego korzystania z Sieci jako alternatywy do następujących zachowań ryzykownych: cyberprzemocy, spotkań z osobami znanymi wyłącznie z Internetu, upubliczniania danych osobowych, piractwa w Sieci, nadmiernego korzystania z Internetu.

Ale to nie koniec realizacji wewnątrzszkolnego projektu wspomagającego proces dydaktyczno – wychowawczy szkoły pt. „Bezpieczny Internet”. Pani Marzena Smułka – koordynator projektu przygotowała jeszcze dla dzieci konkursy: Konkurs wiedzy o Internecie i DBI, Konkurs na hasło promujące bezpieczeństwo w sieci, Konkurs grafiki komputerowej „Bezpieczeństwo w Internecie”, a dla rodziców prelekcję na temat: Jak chronić dziecko przed zagrożeniami cyberprzemocy?

Ponadto są zamieszczane artykuły informacyjne dla uczniów, rodziców i nauczycieli na stronie szkoły. Społeczność szkolna korzysta również z oprogramowania filtrującego umożliwiającego kontrolę dostępu do Internetu, jak i programu antywirusowego.

Szkoła Podstawowa w Kobylnikach

IMG 9856  IMG 9860

 

 

 

 

  

Zapisz się do naszego newslettera