Stosowanie środków ochrony roślin - Urząd Gminy i Miasta Wyszogród

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jesteś tutaj:

 

p

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie

Oddział PŁOCK

tel. 24 262- 79 -73, fax. 24 268- 69- 94

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

pi

BEZPIECZNE dla pszczół i innych ZApyLaczy

STOSOWANIE

Środków OchrONY ROŚlin

     W związku z rozpoczynającym się sezonem wegetacyjnym i kwitnieniem roślin będących pożytkiem dla owadów zapylających informujemy, iż nieprawidłowo wykonywane zabiegi chemicznej ochrony roślin, szczególnie przy użyciu insektycydów, niosą zagrożenie dla pszczół i innych zapylaczy. 
Przypominamy, że jednym z podstawowych wymogów integrowanej ochrony roślin jest ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu,                            co w szczególności dotyczy owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.  

Środki ochrony roślin należy tak dobierać, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznej ochrony roślin na organizmy nie będące celem zabiegu a w szczególności dotyczy to owadów zapylających.

Aby nie spowodować zatrucia pszczół i innych owadów zapylających, wykonując zabieg chemicznej ochrony roślin należy w szczególności:

  • stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy; 
  •    stosować środki ochrony roślin w zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie;
  • używać środków ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ         zabiegów chemicznych na organizmy nie będące celem zabiegu; 
  • nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty; 
  • wykonywać zabiegi po zakończonych lotach owadów zapylających;
  • zachowywać minimalne odległości od pasiek (tj. min. 20 m dla opryskiwaczy polowych                    i sadowniczych);
  • przestrzegać okresów prewencji;

     ·   nie wykonywać zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas   zabiegu (przy prędkości większej niż 4m/s).

W przypadku wystąpienia podejrzenia zatrucia pszczół poszkodowany pszczelarz wnioskuje do właściwego terenowo urzędu gminy o powołanie komisji, której celem jest całościowe rozpatrzenie zaistniałej sytuacji.

Kierownik Oddziału Płock Teresa Skóra

Zapisz się do naszego newslettera