Już od wielu lat na przełomie zimy i wiosny wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźnienia gleby. Od pokoleń panuje przekonanie, że spalanie trawy spowoduje jej szybszy i bujniejszy odrost. W rzeczywistości wypalanie powoduje nieodwracalne i niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym- ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.
Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które prowadzą do strat materialnych a także w wielu przypadkach do utraty zdrowia lub życia. Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu się ognia często pomaga wiatr. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku pożary często wymykają się spod kontroli i przenoszą się na lasy lub zabudowania.
Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy!!!
Pożary nieużytków angażują dużą ilość sił i środków straży pożarnych. Strażacy zaangażowani w taką akcję gaśniczą, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.
Za ponad 94% przyczyn powstania pożarów traw i nieużytków odpowiedzialny jest człowiek!
Tylko w 2017 r. doszło do 38 634 pożarów traw, w których spłonęło 13 000 ha- to powierzchnia większa niż miasto Toruń. W skutek tych pożarów rannych zostało 101 osób, natomiast w latach 2011-2017 zginęło w nich łącznie 61 osób.
NIE WARTO RYZYKOWAĆ- NA SKUTEK JEDNEJ, NIEODPOWIEDZIALNEJ DECYZJI BRAZDO ŁATWO STRACIĆ DOROBEK SWOJEGO ŻYCIA LAE I… SAMO ŻYCIE!
Zanim podpalisz trawę zastanów się- PROSZĘ!
Opracowanie na podstawie danych z KG PSP Warszawa