„Do wody z głową, a nie na główkę - Urząd Gminy i Miasta Wyszogród

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jesteś tutaj:

 

image001

 

„Do wody z głową, a nie na główkę” czyli o czym należy pamiętać nad wodą?

Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny.  Sprzyjające warunki atmosferyczne będą zachęcały nas do spędzania wolnego czasu nad jeziorami, rzekami i kąpieliskami morskimi. Woda, nawet ta z pozoru spokojna i płytka kryje w sobie wiele pułapek. Jednak zastosowanie się do podstawowych wskazówek pozwoli każdemu wrócić do domu całym, zdrowym i pełnym wspaniałych wspomnień.

Większość utonięć i podtopień jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych. Najlepszym rozwiązaniem jest kąpielisko strzeżone przez Ratowników Wodnych, odpowiednio oznakowane. Jeżeli jest się początkującym pływakiem, należy pływać tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Natomiast czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają wytrawni pływacy. Podczas pływania i kąpieli należy zwracać uwagę na innych kąpiących się, ponieważ ktoś może potrzebować pomocy.

Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać.  Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem. Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Najczęściej toną osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub pod wpływem takich środków.

Niezależnie czy zażywamy kąpieli na plaży strzeżonej czy „dzikiej”, reakcje organizmu mogą nas niemiło zaskoczyć. Dlatego pamiętajmy, że w wodzie należy zanurzać się stopniowo. Różnica temperatur wody i rozgrzanego słońcem ciała może bowiem doprowadzić do szoku termicznego, który potrafi nawet zatrzymać akcję serca. Nie skaczmy do wody, której głębokości i ukształtowania dna nie jesteśmy absolutnie pewni.

Nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek!!! To nam zapewni bezpieczeństwo. Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a tym samym na pewno po weekendowym wypoczynku i wakacjach wrócimy szczęśliwi, ładnie opaleni, ze wspaniałymi wspomnieniami.

Liczymy, że wspólnie trafimy do szerszego grona odbiorców, uzmysławiając ludziom, jak unikać niebezpieczeństw podczas wypoczynku nad wodą.

 

Zanim cokolwiek zrobisz – pomyśl!

Jacek Laskowski

Zapisz się do naszego newslettera