Uroczystość nadania parkowi miejskiemu imienia Ks. Michała Serafina - Urząd Gminy i Miasta Wyszogród

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jesteś tutaj:

 

NPI5

 

 

W dniu 30 września 2018 r. odbyła się uroczystość nadania imienia „ Ks. Michała Serafina” parkowi miejskiemu w Wyszogrodzie przy ul. Rębowskiej.

Ks. Michał Serafin był członkiem Polskiej Organizacji Zbrojnej, masowej organizacji konspiracyjnej poprzedniczki Armii Krajowej. Zajmował się między innymi organizacją przerzutu osób poszukiwanych do Generalnej Guberni. Sprzyjało temu bliskie sąsiedztwo Wisły i biegnąca nieopodal granica. Zajmował się też wywiadem zbierając informacje na temat sił okupanta i przekazując je do centrali w Płocku. Po wywiezieniu księży z 5 parafii zza Wisły do Działdowa, ks. Serafinowi powierzono opiekę religijną i prowadzenie akt stanu cywilnego parafii powiatu sochaczewskiego, należących do gminy Iłów, którą Niemcy przyłączyli do powiatu płockiego. Zwracali się więc do proboszcza wyszogrodzkiego i nawiedzali kościół nie tylko miejscowi parafianie, lecz również wierni zza Wisły. Ks. Michała Serafina aresztowano w nocy z soboty na niedzielę 20 kwietnia 1942 r. Przyczyny aresztowania ks. Michała Serafina nie są do końca wyjaśnione. W piątek rano , 18 września 1942r Płocku wykonano egzekucję na 13 więźniach , wśród których był ksiądz Michał Serafin.

            Nasza niedzielna uroczystość, która odbyła się w Kościele Parafialnym w Wyszogrodzie, rozpoczęła się w od wykonania patriotycznej etiudy teatralnej pt. „Umrzeć w imię Boga i Ojczyzny” przedstawiającej historię ks. Michała Serafina. Etiudę wykonały dzieci z Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Wyszogrodzie oraz młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego pod kierunkiem Pana Huberta Więckowskiego.

            Po przedstawieniu, do Kościoła zostały wprowadzone poczty sztandarowe   Ochotniczych Straży Pożarnych oraz poczty sztandarowe szkół z terenu Gminy i Miasta Wyszogród. Po wprowadzeniu sztandarów rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez ks. Prałata Janusza Mackiewicza, ks. kanonika Zenona Glicnera, ks. proboszcza Grzegorza Przybyłka, ks. proboszcza dr Rafała Bednarczyka oraz Gwardiana Klasztoru Ojców Franciszkanów o. Marka Iwańskiego.

            Po Mszy Świętej uczestnicy na czele z Orkiestrą OSP z Rębowa udali się na skraj parku miejskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Nastąpiło odegranie Hymnu Państwowego przez orkiestrę OSP z Rębowa, po czym głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród Jan Boszko. Pan Burmistrz stwierdził, „że dzisiejszy dzień jest dla nas mieszkańców szczególnym dniem, gdyż upamiętniamy niezwykłego bohatera, proboszcza Parafii Wyszogród i Rębowo, który poniósł męczeńską śmierć z rąk Niemców”. Podziękował również radnym za inicjatywę i podjęcie uchwały w sprawie nadania Parkowi nazwy „Park im. Księdza Michała Serafina”. Burmistrz skierował swoje słowa wdzięczności również do Pani Wandy Rembiewskiej ze Starego Arciszewa , która podarowała kamień na obelisk. Po tym wystąpieniu nastąpiło symboliczne odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonali: ks. Kanonik Zenon Glicner, Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród Jan Boszko, Starosta Płocki Mariusz Bieniek oraz Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Wyszogród Pan Józef Zbigniew Boszko.

            O poświęcenie pomnika poproszony został ksiądz Proboszcz Grzegorz Przybyłek, po czym nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Kwiaty w imieniu powiatu złożył Starosta Płocki w asyście radnych Pani Elżbiety Jachimiak i Jadwigi Milewskiej, w imieniu władz samorządowych kwiaty złożyli Burmistrz i Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Wyszogród, w imieniu Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego Pani Joanna Misiakowska wraz z nauczycielami Szkoły. Od mieszkańców biało-czerwoną wiązankę złożyli: Komendant Miejsko-Gminny OSP Krzysztof Laskowski, Prezes OSP w Wyszogrodzie Wiesław Ambroziak oraz Prezes OSP w Rębowie Andrzej Łożyński.

            Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień okolicznościowych. Jako pierwszy głos zabrał Starosta Płocki podkreślając i dziękując za podjęcie tak ważnej decyzji dla mieszkańców. W swoim wystąpieniu ksiądz proboszcz Grzegorz Przybyłek podziękował radnym za inicjatywę uchwałodawczą oraz docenił trud i pracę włożone w realizację tego wydarzenia. Po oficjalnej części, uczestnicy przemaszerowali z pocztami sztandarowymi jednostek OSP i szkól, w asyście Rębowskiej Orkiestry Dętej do budynku OSP w Wyszogrodzie, gdzie odbyło się patriotyczne biesiadowanie w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Wspólnie wykonywanie pieśni patriotycznych uświetniły występy Zespołu Art. i chóru z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego pod kierunkiem Pani Katarzyny Kamińskiej. Biesiadę poprowadziła Pani Dyrektor Joanna Misiakowska przedstawiając rys historyczny związany z odzyskaniem prze Polskę niepodległości.

Na uroczystości gościliśmy między innymi p. Mariusza Bieńka Starostę Płockiego, p. Annę Jachimiak i p. Jadwigę Milewską Radne Powiatu Płockiego, radnych , sołtysów, Dyrektorów placówek oświatowych , dyrektora Vistula Bank Spółdzielczy oraz mieszkańców Gminy i Miasta Wyszogród.

            Pragniemy serdeczne podziękować za wysiłek, trud, serce i zaangażowanie jakie zostało włożone w zorganizowanie uroczystości nadania parkowi miejskiemu imienia Ks. Michała Serafina.

 

NPI1NPI2NPI4NPI6NPI7NPI8NPI9NPI10NPI11NPI12

 

Zapisz się do naszego newslettera