Aktywne Szkoły MultiSport - Urząd Gminy i Miasta Wyszogród

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jesteś tutaj:

Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego to szkoła z ogromnymi tradycjami, w której pielęgnuje się historię oraz pamięć o naszych przodkach, ale nasza szkoła to nie tylko to co było, ale przede wszystkim śmiało wchodzimy w przyszłość, starając się dawać naszym uczniom jak najwięcej, pokazywać jak najciekawiej i otwierać ich na nowy technologiczny świat. Jesteśmy otwarci na wszelkie innowacje, które sprawiają, że młodzież z większym zaangażowaniem podejmuje zadania, które przed nimi stawiamy.

Głównym powodem, dla którego postanowiliśmy powalczyć o miejsce w programie Aktywne Szkoły MultiSport, było innowacyjne podejście do aktywności fizycznej, które przyświeca programowi. Wiedzieliśmy, że nasi uczniowie z chęcią wezmą udział w wyzwaniu stawianym przez Pogromców Bezruchu, szczególnie, że zaproponowane interaktywne testy, są dla uczniów atrakcyjną alternatywą spędzenia czasu na aktywności fizycznej.

Wstąpienie do projektu było dla nas ważne również dlatego, że angażuje on nie tylko uczniów, ale również nauczycieli i rodziców. Razem tworzymy drużynę, która walczy z bezruchem oraz brakiem aktywności fizycznej. Będąc w programie Aktywne Szkoły MultiSport dajemy naszej młodzieży możliwość bycia liderami w dziedzinie, która jest im bliska, stwarzamy uczniom warunki do osiągnięcia sukcesu, który jest widoczny i miarodajny. Dzięki temu, że stają się oni animatorami gier i zabaw sportowych, pokazują innym pozytywne wzorce, które prowadzą do systematycznej pracy i dają widoczne efekty.

Udział w programie dał nam możliwość lepszego poznania naszej młodzieży, dzięki ich wskazówkom mogliśmy stworzyć plan treningowy na cały rok. Plan, który będzie dla nich atrakcyjny, ciekawy, dzięki któremu poprawią oni nie tylko swoje wyniki, ale przede wszystkim będą się dobrze bawić. Zrozumieją, że sport to nie tylko wysiłek, ale również atrakcyjna, ciekawa forma spędzania czasu. Wstępując do programu, chcieliśmy pokazać naszym uczniom, że ruch może być wspaniałą przygodą, przygodą bez telefonu i komputera.

Zdecydowaliśmy się na udział w programie, ponieważ jest on dla nas dodatkową motywacją do walki z bezruchem. Dzięki współpracy z konsultantami programu, nasze działania są bardziej atrakcyjne i ciekawsze dla młodzieży. Projekt pomógł nam stworzyć warunki do systematycznej pracy. Liczymy, że dzięki rozpisanemu planowi treningowemu nasza szkoła udowodni, że ,,Aktywne dzieci radzą sobie lepiej”.

Pierwszym wydarzeniem w ramach projektu były warsztaty konsultacyjne, podczas których gościliśmy przedstawicieli zespołu Aktywne Szkoły MultiSport, panią burmistrz Iwonę Gortat, przedstawicieli Rady Rodziców, Rady Pedagogicznej oraz uczniów naszej szkoły. Wszyscy tworzymy jedną drużynę, której przyświeca jeden cel: pobudzić dzieci do większej aktywności fizycznej. Warsztaty przebiegły w miłej atmosferze, sprzyjającej wypracowaniu planu treningowego, który będziemy wspólnie realizować w naszej szkole. Cenne były wskazówki konsultantów, którzy podzielili się dobrymi praktykami z innych szkół, cieszy nas tez, że nasze pomysły spotkały się z z pozytywnym odbiorem z ich strony. Okazało się również, że nasz plan treningowy był tak dobry, że dostaliśmy od razu tak zwany ,,złoty przycisk”, który zapewnił nam pierwsze miejsce wśród szkół przystępujących do projektu. Dzięki temu nasza młodzież mogła już 11 marca stanął do walki z potworami z Galaktyki Bezruchu.

Kolejnym wydarzeniem w ramach turnieju Aktywnych Szkół MultiSport było przeprowadzenie testu sprawności fizycznej Eurofit+. W badaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie klas I – VII, którzy mieli do pokonania dziewięć prób sprawności fizycznej. Test jednak nie przebiegał w standardowy sposób, ponieważ był wzbogacony w elementy audiowizualne. Podczas trwania całego testu uczniowie w grupach walczyli z potworami z Galaktyki Bezruchu. Ważne jest, że uczniowie nie pracowali indywidualnie, ale jako grupa i jako grupa walczą o sukces. Cieszymy się również, że nasz udział w projekcie ma pozytywny wydźwięk na terenie naszego miasta, co zostało podkreślone poprzez udział pani burmistrz – Iwony Gortat w teście sprawności.. Również nauczyciele naszej szkoły oraz szkół sąsiadujących stanęli do wyzwania postawionego przez Pogromców Bezruchu, dając w ten sposób przykład uczniom i pokazując tym samym pozytywne wzorce.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że jest to doskonale zorganizowana impreza przez  profesjonalnie przygotowanych animatorów, którzy dbają nie tylko o atrakcyjność zadań, ale również o prawidłowość i bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Wszystko to sprawia, że dzieci bardzo chętnie, z radością i co najważniejsze z zaangażowaniem podejmują wszystkie próby, nie poddają się i dają z siebie 100 % Innowacyjny program, oprawa wizualna, kolorowe postacie i efekty muzyczne były atrakcyjną alternatywą spędzenia czasu dla naszych dzieci.

Podczas warsztatów konsultacyjnych wspólnie z rodzicami, nauczycielami i uczniami stworzyliśmy plan treningowy, który ma na celu pobudzenie uczniów do aktywności. Chcielibyśmy, żeby nasza Aktywna Szkoła była przyjazna dzieciom, dawała wiele możliwości, ale i swobody w organizacji atrakcyjnych działań ruchowych. Nasza szkoła to miejsce, gdzie dzieci w czasie przerw nie będą pochłonięte przeglądaniem smartfonów, ponieważ nie będą mieli na to czasu. Przerwy wykorzystują na ruch, na świetną zabawę np. tańcząc lub grając w zapomniane dziś gry podwórkowe typu: guma, klasy, kapsle itp. W Aktywnej Szkole chcemy aby działali "aktywatorzy przerwy" a będą nimi uczniowie. To oni będą pomagać, a nawet organizować zabawy między lekcjami. Nasza Aktywna Szkoła to miejsce gdzie po ciekawej przerwie dzieci pójdą na lekcję, a nauczyciele zauważą, że dzięki aktywnemu wypoczynkowi dzieci są bardziej skupione na zadaniach i chętniej współpracują. Jeśli nawet na lekcji dopadnie dzieci znużenie to są jeszcze "energetyki", czyli krótkie przerwy w czasie zajęć.

Oprócz pomysłów, które będziemy realizować w czasie zajęć lekcyjnych, chcemy zorganizować kilka większych przedsięwzięć, które zaangażują również rodziców, między innymi wycieczki rowerowe, gry terenowe, pikniki rodzinne czy spotkania z specjalistami w dziedzinie treningów indywidualnych i fizjoterapii. Chcielibyśmy również wprowadzić dla uczniów tak zwaną kartę wyzwań sportowych, w której uczniowie będą mieli do wykonania konkretne działania w określonym czasie, np. droga do szkoły rowerem, moja aktywność z rodzicem, wykonanie konkretnego ćwiczenia kształtującego. Pragniemy w ten sposób pobudzić uczniów do systematycznej pracy nad swoją sprawnością.

Turniej Aktywnych Szkół daje nam możliwość walki o zwycięstwo, ale to nie jest nasz główny cel. Sam udział w turnieju jest dla nas ogromnym bodźcem i motywatorem do walki z bezruchem, to szansa na wypracowanie długoterminowego modelu pracy z dziećmi. Szansa na stworzenie lepszych warunków dla uczniów, którzy w całym tym programie są głównym elementem.

Karolina Kiedrowska i Mariusz Sobczak

 

 

33.33

22.2.2.2

 

111111111

Zapisz się do naszego newslettera